Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
CD4017B
Counter IC Counter, Decade 1 Element 10 Bit Positive Edge 16-TSSOP
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the CD4017B by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CD4017B
| Part Name | CD4017B |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Counter Type | Decade |
| Triggering Type | Positive Edge, Negative Edge |
| Dimensions | 19.69 x 6.6 x 4.57 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 18 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3 V |
| Logic Function | Counter, Divider |
| Logic Family | CMOS |
| Number Of Stages | 5 |
| Operation Mode | Up Counter |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number Of Elements | 1 |
| Maximum Operating Temperature | 125 °C |
| Pin Count | 16 |
Inventory for the CD4017B by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
22,500
|
1,490 x $0.20
|
Visit Site |
No issues have been reported for the CD4017B
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.