Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
CD4017BE
CMOS Decade Counter with 10 Decoded Outputs
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the CD4017BE by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CD4017BE
| Part Name | CD4017BE |
| Manufacturer | Texas |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Counter Type | Decade |
| Number Of Elements | 1 |
| Dimensions | 19.69 x 6.6 x 4.57 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 18 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Function | Counter, Divider |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3 V |
| Logic Family | CMOS |
| Number Of Stages | 5 |
| Operation Mode | Up Counter |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Triggering Type | Positive Edge, Negative Edge |
| Maximum Operating Temperature | 125 °C |
| Pin Count | 16 |
Inventory for the CD4017BE by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the CD4017BE
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.