Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
CD4060BM
CMOS 14-Stage Ripple-Carry Binary Counter/Divider and Oscillator
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the CD4060BM by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CD4060BM
| Part Name | CD4060BM |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Counter Type | Binary |
| Triggering Type | Negative Edge |
| Dimensions | 10 x 4 x 1.5 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 15 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3 V |
| Logic Function | Counter |
| Logic Family | CD4000 |
| Number Of Stages | 14 |
| Operation Mode | Up Counter |
| Package Type | SOIC |
| Reset Type | Asynchronous |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Elements | 1 |
| Maximum Operating Temperature | 125 °C |
| Pin Count | 16 |
Inventory for the CD4060BM by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,011
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
20,000
|
490 x $0.62
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
960
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
52,241
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the CD4060BM
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.