Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
CD4060BPWR
CMOS 14-Stage Ripple-Carry Binary Counter/Divider and Oscillator
Availability: In Stock
Package Type: TSSOP-16
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the CD4060BPWR by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CD4060BPWR
| Part Name | CD4060BPWR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Counter Type | Binary |
| Triggering Type | Negative Edge |
| Dimensions | 5 x 4.4 x 1.15 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 18 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3 V |
| Logic Function | Counter, Divider |
| Length | 5 (mm) |
| Logic Family | 4000 |
| Number Of Stages | 14 |
| Width | 4.4 (mm) |
| Operation Mode | Up Counter |
| Height | 1.15 (mm) |
| Package Type | TSSOP |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Elements | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 16 |
Inventory for the CD4060BPWR by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
4,568
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
3,092
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
7,912
|
1,355 x $0.22
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
223,087
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the CD4060BPWR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.