Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
CD4504BM
CMOS Hex Voltage-Level Shifter for TTL-to-CMOS or CMOS-to-CMOS Operation
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the CD4504BM by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CD4504BM
| Part Name | CD4504BM |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Low Level Output Current (A) | 4.2 (mA) |
| Dimensions | 9.9 x 3.91 x 1.58 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 18 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 5 V |
| Maximum Propagation Delay Time Maximum Cl | 550 ns @ 15 V |
| Logic Function | Voltage Level Shifter |
| Logic Family | 4000 |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Translation | CMOS, TTL to CMOS |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 16 |
| Maximum High Level Output Current (A) | -4.2 (mA) |
Inventory for the CD4504BM by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
924
|
372 x $0.81
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
30,000
|
1,630 x $0.18
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
400
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
855
|
|
Visit Site | |
| Verical |
644
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the CD4504BM
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.