Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
CD4515BE
Decoder/Demultiplexer 1 x 4:16 24-PDIP
Availability: Out of Stock
Package Type: DIP-24
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the CD4515BE by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CD4515BE
| Part Name | CD4515BE |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Polarity | Inverting |
| Dimensions | 31.75 x 13.71 x 4.57 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 18 V |
| Mounting Type | Through Hole |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Logic Family | 4000 |
| Demultiplexing Capability | 1-of-16 |
| Package Type | PDIP |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Number Of Input Enables Per Element | 1 |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 24 |
No issues have been reported for the CD4515BE
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.