Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
CD4541BPW
CMOS Programmable Timer - High Voltage Type (20V Rating)
Availability: In Stock
Package Type: TSSOP-14
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the CD4541BPW by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CD4541BPW
| Part Name | CD4541BPW |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Low Level Output Current (A) | 12.6 (mA) |
| Timer Type | Programmable |
| Maximum High Level Output Current (A) | -12.6 (mA) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 18 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum Cl | 18 μs @ 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3 V |
| Height | 1.05 (mm) |
| Number Of Internal Timers | 1 |
| Width | 4.5 (mm) |
| Length | 5.1 (mm) |
| Maximum Input Frequency | 6 (MHz) |
| Package Type | TSSOP |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Maximum Quiescent Current (A) | 100 (µA) |
| Propagation Delay Test Condition | 50 (pF) |
| Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 (mm) |
Inventory for the CD4541BPW by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,350
|
317 x $0.95
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
10,000
|
N/A | Visit Site | |
| Arrow Europe |
630
|
90 x $0.52
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
24,661
|
|
Visit Site | |
| Verical |
1,350
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the CD4541BPW
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.