Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
CD74HC123PW
High Speed CMOS Logic Dual Retriggerable Monostable Multivibrators with Reset
Availability: In Stock
Package Type: TSSOP-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the CD74HC123PW by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CD74HC123PW
| Part Name | CD74HC123PW |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Low Level Output Current (A) | 5.2 (mA) |
| Maximum High Level Output Current (A) | -5.2 (mA) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2 V |
| Maximum Propagation Delay Time Maximum Cl | 320 ns @ 2 V |
| Maximum Quiescent Current (A) | 0.008 (mA) |
| Logic Function | Monostable Multivibrator |
| Logic Family | HC |
| Height | 1.15 (mm) |
| Width | 4.4 (mm) |
| Length | 5 (mm) |
| Package Type | TSSOP |
| Number Of Elements Per Chip | 2 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Minimum Pulse Width | 17 ns |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 16 |
| Dimensions | 5 x 4.4 x 1.15 (mm) |
Inventory for the CD74HC123PW by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
953
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
58,442
|
N/A | Visit Site | |
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the CD74HC123PW
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.