Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
CDCM6208V2RGZT
2:8 ultra-low power, low jitter clock generator
Availability: In Stock
Package Type: VQFN-48
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the CDCM6208V2RGZT by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CDCM6208V2RGZT
| Part Name | CDCM6208V2RGZT |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Output Logic Level | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Dimensions | 7.15 x 7.15 x 0.92 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.465 V |
| Width | 7.15 (mm) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.71 V |
| Logic Function | Clock Generator |
| Number Of Clock Inputs | 2 |
| Logic Family | CML, CMOS, ECL |
| Height | 0.92 (mm) |
| Input Signal Type | CML, LVCMOS, LVDS, LVPECL, XTAL |
| Length | 7.15 (mm) |
| Package Type | QFN |
| Operation Mode | Differential |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 48 |
Inventory for the CDCM6208V2RGZT by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
342
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
5,500
|
37 x $8.11
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
250
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
886
|
|
Visit Site | |
| Verical |
1
|
1 x $8.24
|
Visit Site |
No issues have been reported for the CDCM6208V2RGZT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.