Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
CDCV304PW
General purpose and PCI-X 1:4 LVCMOS clock buffer
Availability: In Stock
Package Type: TSSOP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the CDCV304PW by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CDCV304PW
| Part Name | CDCV304PW |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Output Logic Level | LVTTL |
| Dimensions | 3 x 4.4 x 1.15 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Width | 4.4 (mm) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2.3 V |
| Logic Function | Clock Buffer |
| Number Of Clock Inputs | 1 |
| Logic Family | LVTTL |
| Height | 1.15 (mm) |
| Input Signal Type | LVTTL |
| Length | 3 (mm) |
| Package Type | TSSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the CDCV304PW by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,546
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
648
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
45,678
|
720 x $0.42
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
56,298
|
|
Visit Site | |
| Verical |
124
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the CDCV304PW
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.