Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
CPC1966Y
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 8-SIP, 4 Leads
Availability: Out of Stock
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the CPC1966Y by IXYS and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
2D Model
The 2D model for this
part is not available
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CPC1966Y
| Part Name | CPC1966Y |
| Manufacturer | IXYS Integrated |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 21.082 x 3.302 x 10.16 (mm) |
| Relay Type | Power Relay |
| Capacitance | 3 (pF) |
| Maximum Load Voltage (V) | 240 V ac |
| Output Device | SCR |
| Standards Met | CSA, UL File E69938 |
| Minimum Control Voltage (V) | 0.9 V |
| Package Style | SIP |
| Off State Leakage Current (A) | 100 μA |
| Switching Type | Zero Cross |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Control Voltage Range (V) | 20 → 240 V rms |
| Operating Temperature Range | -40 → +85 (°C) |
| Minimum Load Current (A) | 0.1 A rms |
| Contact Configuration | SPST |
| Depth | 3.3 (mm) |
| Maximum Turn On Time | 1/2 cycle |
| Special Features | AC Output, DC Control, High Noise Immunity, Low EMI and RFI Generation, Machine Insertable, Optically Isolated, TTL & CMOS Compatible, Wave Solderable, Zero Crossing Detection |
| Number Of Poles | 1 |
| Maximum Load Current (A) | 3 A rms |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Length | 21.1 (mm) |
| Height | 10.2 (mm) |
| Maximum Control Voltage (V) | 1.4 V |
| Minimum Load Voltage (V) | 20 V ac |
No issues have been reported for the CPC1966Y
If you experienced any issues with this part, please report it.