CPF0402B13K7E1
Precision Thin Film Smnt Restr 0402 Case 13.7kOhm +/-0.1%.063W +/-25ppm/C | TE Connectivity CPF0402B13K7E1
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CPF0402B13K7E1
| Part Name | CPF0402B13K7E1 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Electronic Components |
| Mount Style | Surface Mount |
| Dimensions | 1 x .5 x .3 |
| Size Code | 0402 |
| Number of Terminations | 2 |
| Resistor Type | Precision Resistor |
| Package | 0402 |
| Packaging Method | Taped & Reeled |
| TE Internal Number | 4-1879215-8 |
| Temperature Coefficient | ±25 |
| Resistance | 13.7K |
| Voltage Rating (V) | 25 |
| Number of Resistors | 1 |
| Termination Type | Solder |
| Power Rating | .063 |
| Product Type | Fixed Resistor |
| Tolerance | .1% |
| Resistance Range | 1kΩ – 1MΩ |