CPF0603B2K7E1
SnapVerified
2.7 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
Availability: In Stock
Package Type: 1508
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CPF0603B2K7E1
| Part Name | CPF0603B2K7E1 |
| Manufacturer | TE Connectivity Passive Product |
| Mount Style | Surface Mount |
| Dimensions | 1.55 x .8 x .45 |
| Size Code | 0603 |
| Number of Terminations | 2 |
| Resistor Type | Precision Resistor |
| Voltage Rating (V) | 50 |
| Packaging Method | Taped & Reeled |
| TE Internal Number | 6-1676481-4 |
| Temperature Coefficient | ±25 |
| Resistance | 2.7K |
| Number of Resistors | 1 |
| Termination Type | Solder |
| Power Rating | .063 |
| Product Type | Fixed Resistor |
| Tolerance | .1% |
| Resistance Range | 1kΩ – 1MΩ |