CPF0805B210KE1
210 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
Availability: In Stock
Package Type: 2012
Specifications for the CPF0805B210KE1
| Part Name | CPF0805B210KE1 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Mount Style | Surface Mount |
| Dimensions | 2 x 1.25 x .5 |
| Package | 0805 |
| Number of Terminations | 2 |
| Resistor Type | Precision Resistor |
| Size Code | 0805 |
| Packaging Method | Taped & Reeled |
| TE Internal Number | 1614894-9 |
| Temperature Coefficient | ±25 |
| Resistance | 210K |
| Voltage Rating (V) | 100 |
| Number of Resistors | 1 |
| Termination Type | Solder |
| Power Rating | .1 |
| Product Type | Fixed Resistor |
| Tolerance | .1% |
| Resistance Range | 1kΩ – 1MΩ |