CPF0805B2K21E1
2.21 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
Availability: Out of Stock
Package Type: 2012
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CPF0805B2K21E1
| Part Name | CPF0805B2K21E1 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Mount Style | Surface Mount |
| Dimensions | 2 x 1.25 x .5 |
| Product Type | Fixed Resistor |
| Voltage Rating (V) | 100 |
| Number of Terminations | 2 |
| Resistor Type | Precision Resistor |
| Package | 0805 |
| Packaging Method | Taped & Reeled |
| TE Internal Number | 4-1614892-0 |
| Temperature Coefficient | ±25 |
| Resistance | 2.21K |
| Number of Resistors | 1 |
| Termination Type | Solder |
| Power Rating | .1 |
| Size Code | 0805 |
| Tolerance | .1% |
| Resistance Range | 1kΩ – 1MΩ |