CRGH2512F88K7
Res Thick Film 2512 88.7K Ohm 1% 2W ±100ppm/°C Molded SMD SMD T/R
Availability: Out of Stock
Package Type: 6332
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CRGH2512F88K7
| Part Name | CRGH2512F88K7 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Mount Style | Surface Mount |
| Dimensions | 6.35 x 3.2 x .55 |
| Voltage Rating (V) | 200 |
| Number of Terminations | 2 |
| Resistor Type | Power Resistor |
| Size Code | 2512 |
| Resistance Range | 1kΩ – 1MΩ |
| TE Internal Number | 8-1879526-3 |
| Temperature Coefficient | ±100 |
| Resistance | 88.7K |
| Packaging Method | Taped & Reeled |
| Number of Resistors | 1 |
| Element Type | Thick Film |
| Termination Type | Solder |
| Power Rating | 2 |
| Product Type | Fixed Resistor |
| Tolerance | 1% |