CRGH2512J5M6
Res Thick Film 2512 5.6M Ohm 5% 2W ±200ppm/°C Molded SMD SMD T/R
Availability: Out of Stock
Package Type: 6332
Specifications for the CRGH2512J5M6
| Part Name | CRGH2512J5M6 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Mount Style | Surface Mount |
| Dimensions | 6.35 x 3.2 x .55 |
| Voltage Rating (V) | 250 |
| Packaging Method | Taped & Reeled |
| Resistor Type | Power Resistor |
| Size Code | 2512 |
| Element Type | Thick Film |
| TE Internal Number | 6-1879502-4 |
| Temperature Coefficient | ±200 |
| Resistance | 5.6M |
| Number of Terminations | 2 |
| Power Rating | 2 |
| Product Type | Fixed Resistor |
| Tolerance | 5% |
| Resistance Range | 1MΩ – 1GΩ |