CRGP1206F39R
39 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Availability: In Stock
Package Type: 3115
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CRGP1206F39R
| Part Name | CRGP1206F39R |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Mount Style | Surface Mount |
| Dimensions | 3.1 x 1.55 x .55 |
| Size Code | 1206 |
| Packaging Method | Taped & Reeled |
| Resistor Type | General Purpose Resistor |
| Voltage Rating (V) | 200 |
| Element Type | Thick Film |
| TE Internal Number | 2176328-8 |
| Temperature Coefficient | ±100 |
| Resistance | 39 |
| Number of Resistors | 1 |
| Termination Type | Solder |
| Number of Terminations | 2 |
| Power Rating | .5 |
| Product Type | Fixed Resistor |
| Tolerance | 1% |
| Resistance Range | Up to 1kΩ |