CRGV2010J240K
Res Thick Film 2010 240K Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Availability: Out of Stock
Package Type: 2010
Specifications for the CRGV2010J240K
| Part Name | CRGV2010J240K |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Mount Style | Surface Mount |
| Dimensions | 5 x 2.5 x .55 |
| Voltage Rating (V) | 200 |
| Resistance Range | 1kΩ – 1MΩ |
| Resistor Type | Power Resistor |
| Package | 2010 |
| Packaging Method | Taped & Reeled |
| TE Internal Number | 1-1879531-7 |
| Temperature Coefficient | ±200 |
| Resistance | 240K |
| Termination Type | Solder |
| Power Rating | .5 |
| Product Type | Fixed Resistor |
| Tolerance | 5% |