Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
CSD16327Q3
25-V, N channel NexFET™ power MOSFET, single SON 3 mm x 3 mm, 4.8 mOhm
Availability: In Stock
Package Type: VSON-CLIP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the CSD16327Q3 by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CSD16327Q3
| Part Name | CSD16327Q3 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 60 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 3.4 (mm) |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 25 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 1.4 (V) |
| Package Type | SON |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 0.9 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Channel Type | N |
| Length | 3.4 (mm) |
| Typical Gate Charge Vgs | 6.2 nC @ 4.5 V |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Power Dissipation | 3 W |
| Series | NexFET |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -8 V, +10 V |
| Height | 1.1 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 6.5 mΩ |
Inventory for the CSD16327Q3 by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
4,161
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
4,991
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
21,512
|
835 x $0.36
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
27,945
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the CSD16327Q3
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.