Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
DAC081S101CIMK/NOPB
8-Bit Micro Power Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output
Availability: In Stock
Package Type: SOT-23-THN-6
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the DAC081S101CIMK/NOPB by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DAC081S101CIMK/NOPB
| Part Name | DAC081S101CIMK/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.75 (LSB) |
| Dimensions | 2.97 x 1.65 x 0.87 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Dac Channels | 1 |
| Power Supply Type | Single |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Settling Time | 5 (µs) |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 6 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3.3 V, 5 V |
| Full Scale Error | -1 (%FSR) |
| Package Type | TSOT |
| Architecture | Resistor String |
| Output Polarity | Unipolar |
| Maximum Operating Temperature | 105 °C |
| Voltage Reference (V) | External |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
Inventory for the DAC081S101CIMK/NOPB by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,790
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
12,904
|
345 x $1.00
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
1,000
|
1,000 x $0.75
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
549,085
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the DAC081S101CIMK/NOPB
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.