Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
DAC5578SRGET
8-bit, Octal Channel, Ultra-Low Glitch, Voltage Output, 2-Wire Interface DAC
Availability: In Stock
Package Type: QFN-24
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the DAC5578SRGET by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DAC5578SRGET
| Part Name | DAC5578SRGET |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Output Polarity | Bipolar |
| Integral Nonlinearity Error | 0.25 (LSB) |
| Dimensions | 4.15 x 4.15 x 0.95 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Dac Channels | 8 |
| Power Supply Type | Single |
| Maximum Settling Time | 12 (µs) |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 24 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 2.7 → 5.5 V |
| Full Scale Error | ±0.2 (%FSR) |
| Package Type | VQFN |
| Architecture | Resistor String |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Voltage Reference (V) | External, Internal |
| Digital Interface Type | Serial |
Inventory for the DAC5578SRGET by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
11,429
|
|
Visit Site | |
| Verical |
89
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the DAC5578SRGET
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.