Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
DAC8562SDSCT
16-bit, dual-channel, low-power, ultra-low glitch, voltage output DAC with 2.5V, 4ppm/°C reference
Availability: In Stock
Package Type: WSON-10
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the DAC8562SDSCT by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DAC8562SDSCT
| Part Name | DAC8562SDSCT |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Output Polarity | Unipolar |
| Integral Nonlinearity Error | ±12 (LSB) |
| Dimensions | 3.15 x 3.15 x 0.75 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Dac Channels | 2 |
| Power Supply Type | Single |
| Maximum Settling Time | 10 (µs) |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 10 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 5 V |
| Full Scale Error | ±0.2 (%FSR) |
| Package Type | SON |
| Architecture | Resistor String |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Voltage Reference (V) | Internal |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
Inventory for the DAC8562SDSCT by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,239
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
575
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
349
|
51 x $5.97
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
250
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
3,781
|
|
Visit Site | |
| Verical |
250
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the DAC8562SDSCT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.