Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
DAC8728SPAG
Octal Low-Power 16-Bit +/-16.5V Output Parallel Input Digital-to-Analog Converter
Availability: In Stock
Package Type: TQFP-64
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the DAC8728SPAG by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DAC8728SPAG
| Part Name | DAC8728SPAG |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Voltage Reference (V) | External |
| Integral Nonlinearity Error | ±4 (LSB) |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 10 x 10 x 1 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Dac Channels | 8 |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Maximum Settling Time | 10 (µs) |
| Pin Count | 64 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 30.5 V, 33.5 V |
| Full Scale Error | ±15 (LSB) |
| Package Type | TQFP |
| Architecture | Resistor String |
| Output Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Maximum Operating Temperature | 105 °C |
| Resolution | 16 bit |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
Inventory for the DAC8728SPAG by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
15,499
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the DAC8728SPAG
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.