DF36A-50S-0.4V(51)
SnapVerified
50 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount Gold
Availability: Out of Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DF36A-50S-0.4V(51)
| Part Name | DF36A-50S-0.4V(51) |
| Manufacturer | Hirose |
| Orientation | Straight |
| Temperature Range Max. | 85℃ |
| Temperature Range Min. | -35℃ |