DF50-50DP-1H(51)
SnapVerified
Connector Header Surface Mount, Right Angle 50 position 0.039" (1.00mm)
Availability: Out of Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DF50-50DP-1H(51)
| Part Name | DF50-50DP-1H(51) |
| Manufacturer | Hirose Electric Co Ltd |
| Orientation | Right angle |
| Temperature Range Max. | 85℃ |
| Temperature Range Min. | -35℃ |