Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
DLP11SN900HL2L
2 Line Common Mode Choke Surface Mount 90 Ohms @ 100 MHz 150mA DCR 1.88Ohm
Availability: In Stock
Package Type: 1210
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the DLP11SN900HL2L by Murata and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DLP11SN900HL2L
| Part Name | DLP11SN900HL2L |
| Manufacturer | Murata |
| Category | Common Mode Chokes |
| Sample Link | https://my.murata.com/en/web/samplerequest/cart-requesthistory?pno=DLP11SN900HL2%23 |
| Simsurfing Link | https://ds.murata.co.jp/simsurfing/gateway.html?partnumbers=%5B%22DLP11SN900HL2L%22%5D&lcid=en-us&graphop=mainall&focuspartnumberonlist=true&rgear=ytgvkjg |
| Product Link | https://www.murata.com/en-us/products/productdetail?partno=DLP11SN900HL2%23 |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Current (A) | 150 mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature Range | -40°C → +85°C |
| Series | DLP11S |
| Termination Style | Solder Pad |
| Length | 1.25 (mm) |
| Height | 0.82 (mm) |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Depth | 1 (mm) |
| Dc Resistance | 1.5 (Ω) |
| Minimum Operating Temperature | -40 (°C) |
| Impedance | 90 Ω |
| Package/Case | 0504 |
| Maximum Operating Temperature | +85 (°C) |
| Dimensions | 1.25 x 1 x 0.82 (mm) |
Inventory for the DLP11SN900HL2L by Murata from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
159,730
|
1,290 x $0.23
|
Visit Site |
No issues have been reported for the DLP11SN900HL2L
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.