Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
DLP31DN201ML4L
4 Line Common Mode Choke Surface Mount 200 Ohms @ 100 MHz 100mA DCR 2.2Ohm
Availability: In Stock
Package Type: 1206
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the DLP31DN201ML4L by Murata and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DLP31DN201ML4L
| Part Name | DLP31DN201ML4L |
| Manufacturer | Murata |
| Impedance based on Impedance Frequency | 200.0 |
| Sample Link | https://my.murata.com/en/web/samplerequest/cart-requesthistory?pno=DLP31DN201ML4%23 |
| Simsurfing Link | https://ds.murata.co.jp/simsurfing/gateway.html?partnumbers=%5B%22DLP31DN201ML4L%22%5D&lcid=en-us&graphop=mainall&focuspartnumberonlist=true&rgear=ytgvkjg |
| Current Rating (A) | 0.1 |
| Series | DLP31DN_ML4 |
| Voltage Rating DC (V) | 10.0 |
| Product Link | https://www.murata.com/en-us/products/productdetail?partno=DLP31DN201ML4%23 |
| Impedance Frequency | 100000000.0 |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Priced To Clear | Yes |
| Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.15 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Current (A) | 100 mA |
| Package Case | 1206 (3216M) |
| Series | DLP |
| Operating Temperature Range | -40 → +85 °C |
| Termination Style | Solder Pad |
| Depth | 1.6 (mm) |
| Height | 1.15 (mm) |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Length | 3.2 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -40 (°C) |
| Impedance | 200 Ω |
| Maximum Operating Temperature | +85 (°C) |
| Dc Resistance | 2.2 (Ω) |
Inventory for the DLP31DN201ML4L by Murata from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
3,000 x $0.84
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
209
|
320 x $0.94
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
|
3,000 x $0.96
|
Visit Site | |
| Newark |
|
3,000 x $1.05
|
Visit Site | |
| Rutronik |
|
3,000 x $0.56
|
Visit Site |
No issues have been reported for the DLP31DN201ML4L
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.