Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
DLW43SH101XK2L
100 µH @ 1 MHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 200mA DCR 2Ohm
Availability: In Stock
Package Type: 1812
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the DLW43SH101XK2L by Murata and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DLW43SH101XK2L
| Part Name | DLW43SH101XK2L |
| Manufacturer | Murata |
| Category | Common Mode Chokes |
| Sample Link | https://my.murata.com/en/web/samplerequest/cart-requesthistory?pno=DLW43SH101XK2%23 |
| Simsurfing Link | https://ds.murata.co.jp/simsurfing/gateway.html?partnumbers=%5B%22DLW43SH101XK2L%22%5D&lcid=en-us&graphop=mainall&focuspartnumberonlist=true&rgear=ytgvkjg |
| RoHS | True |
| Product Link | https://www.murata.com/en-us/products/productdetail?partno=DLW43SH101XK2%23 |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 4.5 x 3.2 x 2.6 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Current (A) | 200 mA |
| Package Case | 1812 (4532M) |
| Series | DLW43S |
| Operating Temperature Range | -40°C → +125°C |
| Termination Style | Solder Pad |
| Depth | 3.2 (mm) |
| Height | 2.6 (mm) |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Length | 4.5 (mm) |
| Inductance | 100 μH |
| Maximum Operating Temperature | +125 (°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40 (°C) |
| Dc Resistance | 2 (Ω) |
Inventory for the DLW43SH101XK2L by Murata from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
13,311
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
25,066
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
48,400
|
1,475 x $0.20
|
Visit Site | |
| Verical |
5,083
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the DLW43SH101XK2L
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.