Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
DLW5BTM101SQ2L
2 Line Common Mode Choke Surface Mount 100 Ohms @ 100 MHz 6A DCR 13mOhm
Availability: In Stock
Package Type: HORIZONTAL-6
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the DLW5BTM101SQ2L by Murata and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DLW5BTM101SQ2L
| Part Name | DLW5BTM101SQ2L |
| Manufacturer | Murata |
| Impedance based on Impedance Frequency | 100.0 |
| Sample Link | https://my.murata.com/en/web/samplerequest/cart-requesthistory?pno=DLW5BTM101SQ2%23 |
| Simsurfing Link | https://ds.murata.co.jp/simsurfing/gateway.html?partnumbers=%5B%22DLW5BTM101SQ2L%22%5D&lcid=en-us&graphop=mainall&focuspartnumberonlist=true&rgear=ytgvkjg |
| Current Rating (A) | 6.0 |
| Series | DLW5BTM_SQ2 |
| Voltage Rating DC (V) | 50.0 |
| Category | Common Mode Chokes |
| Product Link | https://www.murata.com/en-us/products/productdetail?partno=DLW5BTM101SQ2%23 |
| Impedance Frequency | 100000000.0 |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Not Recommended for New Designs |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Current (A) | 6 A |
| Dimensions | 5 x 5 x 2.35 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature Range | -40°C → +85°C |
| Package Case | 2020 |
| Series | DLW5BT |
| Termination Style | Solder Pad |
| Depth | 5 (mm) |
| Height | 2.35 (mm) |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Length | 5 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -40 (°C) |
| Impedance | 100 Ω |
| Maximum Operating Temperature | +85 (°C) |
| Dc Resistance | 13 (mΩ) |
Inventory for the DLW5BTM101SQ2L by Murata from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
31,807
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,897
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
80,000
|
1,220 x $0.25
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
95
|
95 x $0.53
|
Visit Site | |
| Avnet America |
6,300
|
|
Visit Site | |
| CoreStaff |
7,592
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
3,305
|
|
Visit Site | |
| Newark |
3,305
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
600
|
|
Visit Site | |
| Rutronik |
|
|
Visit Site | |
| TTI Americas |
8,400
|
|
Visit Site | |
| Verical |
700
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
3,295
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the DLW5BTM101SQ2L
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.