Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
DRV8332DKD
70-V max 9.7-A peak 3-phase motor driver with heatsink connection and integrated FETs
Availability: In Stock
Package Type: HSSOP-36
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the DRV8332DKD by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DRV8332DKD
| Part Name | DRV8332DKD |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| Product Link | https://www.ti.com/store/ti/en/p/product/?p=DRV8332DKD |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 16 x 11.1 x 3.3 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 10.8 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage (V) | 52 V |
| Maximum Igbt Collector Current (A) | 8 (A) |
| Height | 3.3 (mm) |
| Width | 11.1 (mm) |
| Length | 16 (mm) |
| Package Type | HSSOP |
| Typical Switching Frequency | 500 (kHz) |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Output Configuration | 3 Phase |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 13.2 V |
| Motor Type | BLDC |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 36 |
Inventory for the DRV8332DKD by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
N/A | Visit Site | |
|
★ Featured
|
400
|
1 x $931.34
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
1,640
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the DRV8332DKD
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.