Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
DRV8840PWP
45-V, 5-A H-bridge motor driver with current regulation with phase/enable control
Availability: In Stock
Package Type: HTSSOP-28
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the DRV8840PWP by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DRV8840PWP
| Part Name | DRV8840PWP |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 9.8 x 4.5 x 1.05 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 8.2 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage (V) | 45 V |
| Maximum Igbt Collector Current (A) | 3.5 (A) |
| Height | 1.05 (mm) |
| Width | 4.5 (mm) |
| Length | 9.8 (mm) |
| Package Type | HTSSOP |
| Typical Switching Frequency | 50 (kHz) |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Output Configuration | Full Bridge |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 45 V |
| Motor Type | Brushed DC |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 28 |
Inventory for the DRV8840PWP by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
12
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
30,000
|
280 x $1.08
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
8,913
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the DRV8840PWP
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.