Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
DS1813-10+
Processor Supervisor 4.35V 1 Active Low/Open Drain 3-Pin TO-92 Bag
Availability: Out of Stock
Package Type: TO-92-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the DS1813-10+ by Maxim Integrated and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DS1813-10+
| Part Name | DS1813-10+ |
| Manufacturer | Maxim Integrated Products |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Supervisors | 1 |
| Manual Reset | Yes |
| Maximum Monitored Voltage (V) | 4.49 (V) |
| Dimensions | 4.95 x 3.94 x 4.95 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Minimum Monitored Voltage (V) | 4.35 (V) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 0 V |
| Power Fail Detection | Yes |
| Output Driver | Active Low, Open Drain |
| Package Type | TO-92 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Reset Active Time | 300 (ms) |
No issues have been reported for the DS1813-10+
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.