Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
DS90C032BTM/NOPB
LVDS quad CMOS differential line receiver
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the DS90C032BTM/NOPB by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DS90C032BTM/NOPB
| Part Name | DS90C032BTM/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Differential Input Low Threshold Voltage (V) | -100 (mV) |
| Transmission Data Rate | 155 (Mbps) |
| Input Type | LVDS |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Output Type | CMOS, TTL |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.5 V |
| Number Of Drivers | 4 |
| Height | 1.499 (mm) |
| Width | 3.988 (mm) |
| Length | 10 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Number Of Elements Per Chip | 4 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Ic Type | Receiver IC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 16 |
| Dimensions | 10 x 3.988 x 1.499 (mm) |
Inventory for the DS90C032BTM/NOPB by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
229
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
9,590
|
202 x $1.49
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
27,693
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the DS90C032BTM/NOPB
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.