Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
DS90LV049TMT/NOPB
400-Mbps LVDS dual high-speed differential transceiver
Availability: In Stock
Package Type: TSSOP-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the DS90LV049TMT/NOPB by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DS90LV049TMT/NOPB
| Part Name | DS90LV049TMT/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Differential Input Low Threshold Voltage (V) | -100 (mV) |
| Transmission Data Rate | 400 (Mbps) |
| Input Type | LVCMOS, LVTTL |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3 V |
| Number Of Drivers | 2 |
| Height | 0.9 (mm) |
| Width | 4.4 (mm) |
| Length | 5 (mm) |
| Package Type | TSSOP |
| Output Type | LVDS |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Ic Type | Transmitter IC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 16 |
| Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 (mm) |
Inventory for the DS90LV049TMT/NOPB by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,073
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
13,220
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
31,600
|
N/A | Visit Site | |
| Arrow Electronics |
435
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
123,715
|
|
Visit Site | |
| Verical |
435
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the DS90LV049TMT/NOPB
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.