This part is obsolete.
This part is not recommended for new designs.
This part is reaching end of life .
MORNSUN is sanctioned by the US government, consider these alternatives:
The recommended replacement is
The newest version of this product with the same characteristics is
Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
DS90LV110TMTC
1 to 10 LVDS Data/Clock Distributor 28-TSSOP -40 to 85
Availability: Out of Stock
Package Type: TSSOP-28
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the DS90LV110TMTC by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DS90LV110TMTC
| Part Name | DS90LV110TMTC |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 28 |
| Differential Input Low Threshold Voltage (V) | -100 (mV) |
| Transmission Data Rate | 400 (Mbps) |
| Dimensions | 9.7 x 4.4 x 0.9 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3 V |
| Number Of Drivers | 10 |
| Height | 0.9 (mm) |
| Width | 4.4 (mm) |
| Length | 9.7 (mm) |
| Package Type | TSSOP |
| Output Type | LVDS |
| Input Type | LVCMOS, LVTTL |
| Differential Input High Threshold Voltage (V) | 0.1 (V) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
No issues have been reported for the DS90LV110TMTC
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.