Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
DSPIC33FJ128GP804-E/PT
16-bit DSC, 128KB Flash,CAN,DMA,40 MIPS,nanoWatt44 TQFP 10x10x1mm TRAY | Microchip Technology Inc. DSPIC33FJ128GP804-E/PT
Availability: In Stock
Package Type: TQFP-44
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the DSPIC33FJ128GP804-E/PT by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DSPIC33FJ128GP804-E/PT
| Part Name | DSPIC33FJ128GP804-E/PT |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Timers | 5 |
| Dimensions | 10 x 10 x 1.05 (mm) |
| Program Memory Type | Flash |
| Usb Channels | 1 |
| Width | 10 (mm) |
| Adc Resolution | 12 bit, 10 (bit) |
| Number Of Pci Channels | 0 |
| Number Of Can Channels | 1 |
| Program Memory Size | 128 kB |
| Number Of Spi Channels | 2 |
| Number Of Lin Channels | 0 |
| Data Bus Width | 16 (bit) |
| Instruction Set Architecture | Harvard |
| Pwm Channels | 4 |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Frequency | 40 (MHz) |
| Number Of Pwm Units | 4 |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Adcs | 1 (13 x 10/12 bit) |
| Length | 10 (mm) |
| Timer Resolution | 16 (bit) |
| Timers | 5 (1 x 16 bit) |
| Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Ram Size | 16 kB |
| Pin Count | 44 |
| Adc Channels | 13 |
| Pulse Width Modulation | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.05 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 3 to 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 0 |
| Number Of Uart Channels | 2 |
Inventory for the DSPIC33FJ128GP804-E/PT by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
276
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
7,000
|
13 x $28.29
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
50
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
34
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
|
|
Visit Site | |
| Newark |
34
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
220
|
|
Visit Site | |
| RS Americas |
|
|
Visit Site | |
| TME |
|
160 x $6.96
|
Visit Site | |
| Verical |
50
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
240
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the DSPIC33FJ128GP804-E/PT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.