Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
E2E-X2D2-M3G
Barrel Inductive Proximity Sensor, M8, 2mm, NC, 12-24 VDC, IP68, E2E Next Series | Omron Automation E2E-X2D2-M3G
Availability: In Stock
Package Type: CYLINDER
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the E2E-X2D2-M3G by Omron and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
2D Model
The 2D model for this
part is not available
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the E2E-X2D2-M3G
| Part Name | E2E-X2D2-M3G |
| Manufacturer | Omron |
| Category | Sensors |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Short Circuit Overload Protection | Yes |
| Shielding | Shielded |
| Mounting Type | Flush |
| Maximum Dc Voltage (V) | 30 (V) |
| Sensor Technology | Inductive |
| Switching Current (A) | 100 mA |
| Ip Rating | IP67 |
| Maximum Switching Frequency | 1.5 (kHz) |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Length | 39 (mm) |
| Detection Range | 2 mm |
| Minimum Operating Temperature | -25 (°C) |
| Body Style | Threaded Barrel |
| Maximum Operating Temperature | +70 (°C) |
| Thread Size | M8 |
| Supply Voltage (V) | 12 → 24 V dc |
Inventory for the E2E-X2D2-M3G by Omron from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
7
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
8
|
|
Visit Site | |
| RS Americas |
4
|
|
Visit Site | |
| Verical |
2
|
1 x $161
|
Visit Site |
No issues have been reported for the E2E-X2D2-M3G
If you experienced any issues with this part, please report it.