Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ENC424J600-I/PT
Ethernet Controller,10/100 Base-T/TX,SPI,Integrated MAC & PHY,24kB RAM,64P TQFP | Microchip Technology Inc. ENC424J600-I/PT
Availability: In Stock
Package Type: TQFP-44
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ENC424J600-I/PT by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ENC424J600-I/PT
| Part Name | ENC424J600-I/PT |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dma Support | Yes |
| Network Interface | MII, MIIM |
| Dimensions | 10 x 10 x 1 (mm) |
| Auto Negotiation | Yes |
| Ic Type | Controller IC |
| Loopback Mode | Internal |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 3.3 V |
| Host Interface | Serial-SPI |
| Package Type | TQFP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Data Rate | 10 Mbps, 100 (Mbps) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Physical Network Type | 100BaseTX, 10BaseT |
| Standard Supported | IEEE 802.3 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 44 |
| Communication Mode | Full Duplex, Half Duplex |
Inventory for the ENC424J600-I/PT by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
5,972
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
5,920
|
1 x $5.01
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
14,252
|
97 x $3.11
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
320
|
160 x $4.48
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
1,092
|
|
Visit Site | |
| Verical |
1,090
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the ENC424J600-I/PT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.