Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
FDC6420C
Mosfet Array N and P-Channel 20V 3A, 2.2A 700mW Surface Mount SuperSOT™-6
Availability: In Stock
Package Type: TSOT-23-6
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the FDC6420C by Onsemi and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the FDC6420C
| Part Name | FDC6420C |
| Manufacturer | onsemi |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 2.2 A, 3 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 1.7 (mm) |
| Transistor Configuration | Isolated |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 20 V |
| Package Type | SSOT-6 |
| Number Of Elements Per Chip | 2 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 0.5 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 3.3 nC @ 4.5 V, 3.7 nC @ 4.5 V |
| Channel Type | N, P |
| Length | 3 (mm) |
| Pin Count | 6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Power Dissipation | 960 mW |
| Series | PowerTrench |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -12 V, +12 V |
| Height | 1 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Forward Diode Voltage (V) | 1.2 (V) |
| Maximum Drain Source Resistance | 106 mΩ, 190 mΩ |
Inventory for the FDC6420C by Onsemi from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
712
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
6,000
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the FDC6420C
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.