Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
FDS6670AS
N-Channel 30 V 13.5A (Ta) 2.5W (Ta) Surface Mount 8-SOIC
Availability: Out of Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the FDS6670AS by Onsemi and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the FDS6670AS
| Part Name | FDS6670AS |
| Manufacturer | ON |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 30 V |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 13.5 A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Series | PowerTrench, SyncFET |
| Maximum Power Dissipation | 2.5 W |
| Transistor Material | Si |
| Channel Mode | Enhancement |
| Height | 1.5 (mm) |
| Width | 4 (mm) |
| Length | 5 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 1 (V) |
| Typical Gate Charge Vgs | 27 nC @ 10 V |
| Channel Type | N |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 9 mΩ |
| Transistor Configuration | Single |
No issues have been reported for the FDS6670AS
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.