Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
FDS8858CZ
Mosfet Array N and P-Channel 30V 8.6A, 7.3A 900mW Surface Mount 8-SOIC
Availability: Out of Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the FDS8858CZ by Onsemi and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the FDS8858CZ
| Part Name | FDS8858CZ |
| Manufacturer | onsemi |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 30 V |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 7.3 A, 8.6 A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -25 V, -20 V, +20 V, +25 V |
| Series | PowerTrench |
| Maximum Power Dissipation | 1.6 W |
| Transistor Material | Si |
| Channel Mode | Enhancement |
| Height | 1.5 (mm) |
| Width | 4 (mm) |
| Length | 5 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Number Of Elements Per Chip | 2 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 1 (V) |
| Typical Gate Charge Vgs | 17 nC @ 10 V, 33 nC @ 10 V |
| Channel Type | N, P |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 17 mΩ, 21 mΩ |
| Transistor Configuration | Isolated |
No issues have been reported for the FDS8858CZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.