Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
FFKDS/H1-5,08
1 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board - Through Hole
Availability: Out of Stock
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the FFKDS/H1-5,08 by Phoenix Contact and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
2D Model
The 2D model for this
part is not available
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the FFKDS/H1-5,08
| Part Name | FFKDS/H1-5,08 |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Acceleration | 5g (60.1 Hz ... 150 Hz) |
| Conductor Cross-section Rigid | 0.2 mm² ... 1.5 mm² |
| Solder Pin Length [p] | 3.4 mm |
| Solder Pins Per Potential | 2 |
| Metal Surface Terminal Point (middle Layer) | Nickel (2 µm - 3 µm Ni) |
| GTIN | 4017918044244 |
| Temperature For The Ball Pressure Test According To En 60695-10-2 | 125 °C |
| Color (actuating Element) | orange (2003) |
| Color (housing) | green (6021) |
| Requirement Temperature-rise Test | The sum of ambient temperature and temperature rise of the PCB terminal block shall not exceed the upper limiting temperature. |
| Specification (glow-wire Test) | IECÂ 60695-2-10:2013-04 |
| Time Of Exposure | 5 s |
| Number Of Potentials | 1 |
| Sweep Speed | 1Â octave/min |
| Specification (air Clearances And Creepage Distances | ) | IECÂ 60947-1:2007-06 + A1:2010-12 + A2:2014-09 |
| Amplitude | 0.35 mm (10 Hz ... 60.1 Hz) |
| Conductor Cross-section, Flexible, With Ferrule, With Plastic Sleeve | 0.25 mm² ... 1.5 mm² |
| Conductor Cross-section/conductor Type/tractive Force Setpoint/actual Value (pull-out Test ) | 1.5 mm² / flexible / > 40 N |
| Rated Voltage (iii/2) (V) | 400 V |
| Unspsc (unspsc 21.0) | 39121400 |
| Test Duration Per Axis | 2.5 h |
| Glow Wire Flammability Index Gwfi According To En 60695-2-12 | 850 |
| Minimum Clearance Value - Non-homogenous Field (iii/2) | 3 mm |
| Hole Diameter | 1.3 mm |
| Specification | IECÂ 60999-1:1999-11 |
| Metal Surface Soldering Area (top Layer) | Tin (5 µm - 7 µm Sn) |
| Number Of Rows | 1 |
| Relative Humidity (storage/transport) | 30 % ... 70 % |
| Type | PC terminal block can be aligned |
| Rated Voltage (iii/3) (V) | 250 V |
| Minimum Creepage Distance (iii/3) | 3.2 mm |
| Rated Surge Voltage (ii/2) (V) | 4 kV |
| Specification (temperature-rise Test) | IECÂ 60947-7-4:2019-01 |
| Insulating Material | PA |
| Minimum Clearance Value - Non-homogenous Field (iii/3) | 3 mm |
| Pin Layout | Linear pinning |
| Product Type | Printed circuit board terminal |
| Minimum Clearance Value - Non-homogenous Field (ii/2) | 3 mm |
| Rated Insulation Voltage (ii/2) (V) | 630 V |
| Ambient Temperature (storage/transport) | -40 °C ... 70 °C |
| Specification (short-time Withstand Current) (A) | IECÂ 60947-7-4:2019-01 |
| Specification (insulation Resistance) | IECÂ 60512-3-1:2002-02 |
| Minimum Creepage Distance (iii/2) | 3 mm |
| Rated Surge Voltage (iii/2) (V) | 4 kV |
| Cti According To Iec 60112 | 600 |
| Result | Test passed |
| Product Line | COMBICON Terminals S |
| Conductor Cross-section/conductor Type/tractive Force Setpoint/actual Value | 0.2 mm² / solid / > 10 N |
| Ambient Temperature (assembly) | -5 °C ... 100 °C |
| Temperature | 850 °C |
| Eclass (eclass-13.0) | 27460101 |
| Type Of Packaging | packed in cardboard |
| Note | WEEE/RoHS-compliant, free of whiskers according to IEC 60068-2-82/JEDEC JESD 201 |
| Width [w] | 7.62 mm |
| Product Family | FFKDS(A)/H1 |
| Insulating Material Group | I |
| Test Directions | X-, Y- and Z-axis |
| Nominal Cross Section | 1.5 mm² |
| Rated Surge Voltage (iii/3) (V) | 4 kV |
| Minimum Creepage Distance (ii/2) | 3.2 mm |
| Metal Surface Terminal Point (top Layer) | Tin (5 µm - 7 µm Sn) |
| Pin Spacing | 7.62 mm |
| Flammability Rating According To Ul 94 | V0 |
| Insulation Resistance, Neighboring Positions | > 5 MΩ |
| Specification (aging) | IECÂ 60947-7-4:2019-01 |
| Length [l] | 13.65 mm |
| Specification (vibration Test) | IECÂ 60068-2-6:2007-12 |
| Number Of Connections | 1 |
| Comparative Tracking Index (iec 60112) | CTI 600 |
| Nominal Current In (A) | 15 A |
| Frequency | 10 - 150 - 10 Hz |
| Pin Dimensions | 0.5 x 1 mm |
| Etim (etim 10.0) | EC002643 |
| Conductor Cross-section Flexible | 0.2 mm² ... 1.5 mm² |
| Ambient Temperature (operation) | -40 °C ... 105 °C (Depending on the current carrying capacity/derating curve) |
| Glow Wire Ignition Temperature Gwit According To En 60695-2-13 | 775 |
| Conductor Cross-section, Flexible, With Ferrule, Without Plastic Sleeve | 0.25 mm² ... 1.5 mm² |
| Conductor Cross-section Awg | 24 ... 16 |
| Connection Method | Push-in spring connection |
| Rated Insulation Voltage (iii/2) (V) | 400 V |
| Product Description | Printed circuit board terminal, nominal current: 15 A, rated voltage (III/2): 400 V, nominal cross section: 1.5 mm2, number of potentials: 1, number of rows: 1, number of positions per row: 1, product range: FFKDS(A)/H1, pitch: 5.08 mm, connection method: Push-in spring connection, mounting: Wave soldering, conductor/PCB connection direction: 0 °, color: green, Pin layout: Linear pinning, Solder pin [P]: 3.4 mm, number of solder pins per potential: 2, type of packaging: packed in cardboard. Single module for the custom grouping of different numbers of positions. An end terminal block is also needed to terminate the block (see accessories). Blocked items with different numbers of positions are also available. |
| Height [h] | 16.15 mm |
| Eclass (eclass-15.0) | 27460101 |
| Nominal Voltage Un (V) | 400 V |
| Stripping Length | 10 mm |
| Metal Surface Soldering Area (middle Layer) | Nickel (2 µm - 3 µm Ni) |
| Rated Insulation Voltage (iii/3) (V) | 250 V |
| Mounting Type | Wave soldering |
| Rated Voltage (ii/2) (V) | 630 V |
| Installed Height | 12.75 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Surface Characteristics | Tin-plated |
| Number Of Positions | 1 |
| Contact Material | Cu alloy |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
No issues have been reported for the FFKDS/H1-5,08
If you experienced any issues with this part, please report it.