FG28C0G1H122JNT00
1200 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Availability: In Stock
Package Type: RADIAL-2
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the FG28C0G1H122JNT00
| Part Name | FG28C0G1H122JNT00 |
| Manufacturer | TDK |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 4 x 5.5 x 2.5 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Case | Radial |
| Series | FG |
| Depth | 2.5 (mm) |
| Height | 5.5 (mm) |
| Capacitance | 1.2 (nF) |
| Length | 4 (mm) |
| Voltage (V) | 50 (V dc) |
| Minimum Operating Temperature | -55 (°C) |
| Lead Spacing | 5 mm |