Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
GBPC1508W
15A, 800V, Standard Bridge, GBPC-W
Availability: Out of Stock
Package Type: GBPC-W
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the GBPC1508W by taiwan and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the GBPC1508W
| Part Name | GBPC1508W |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor |
| Maximum DC Reverse Current (A) | 5e-06 |
| Family | STD GPP |
| Package | GBPC-W |
| Case Package | GBPC-W |
| Peak Forward Surge Current (A) | 300.0 |
| Maximum Average Forward Rectified Current (A) | 15.0 |
| Maximum Instantaneous Forward Voltage (V) | 1.1 |
| Maximum Operating Junction Temperature | 150.0 |
| RoHS | True |
| Maximum Repetitive Peak Reverse Voltage (V) | 800.0 |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Priced To Clear | Yes |
| Width | 29 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Bridge Type | Single Phase |
| Peak Non-Repetitive Forward Surge Current (A) | 300 (A) |
| Peak Average Forward Current (A) | 15 (A) |
| Height | 11.23 (mm) |
| Peak Reverse Current (A) | 5 (µA) |
| Diode Technology | Silicon Junction |
| Length | 29 (mm) |
| Package Type | GBPC-W |
| Peak Reverse Repetitive Voltage (V) | 800 (V) |
| Minimum Operating Temperature | -50 °C |
| Peak Forward Voltage (V) | 1.1 (V) |
| Configuration | Single |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 4 |
| Dimensions | 29 x 29 x 11.23 (mm) |
No issues have been reported for the GBPC1508W
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.