Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
HCPL-7800A-000E
Isolation Amplifier 1 Circuit - 8-DIP
Availability: In Stock
Package Type: DIP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the HCPL-7800A-000E by Broadcom and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the HCPL-7800A-000E
| Part Name | HCPL-7800A-000E |
| Manufacturer | Broadcom Limited |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Dimensions | 3.56 x 9.8 x 6.35 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power Supply Type | Single |
| Isolation Mode Rejection | 76 (dB) |
| Length | 9.8 (mm) |
| Pin Count | 8 |
| Width | 6.35 (mm) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 5 V |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 3.56 (mm) |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Maximum Voltage Gain (V) | 18.14 (dB) |
Inventory for the HCPL-7800A-000E by Broadcom from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
16
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
367
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
985
|
|
Visit Site | |
| Newark |
1,424
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
293
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
260
|
|
Visit Site | |
| TME |
945
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
985
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the HCPL-7800A-000E
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.