Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
HDC2080DMBR
2% RH ultra-low-power digital relative humidity sensor, interrupt/DRDY
Availability: In Stock
Package Type: WSON-6
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the HDC2080DMBR by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the HDC2080DMBR
| Part Name | HDC2080DMBR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.75 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Operating Temperature Range | -40 → +85 °C |
| Resolution | 14 bit |
| Series | HDC2080 |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.62 V |
| Output Type | Digital |
| Height | 0.75 (mm) |
| Width | 3.1 (mm) |
| Length | 3.1 (mm) |
| Package Type | WSON |
| Interface Type | Serial-I2C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 6 |
| Accuracy | ±0.4 (Temperature) °C, ±3 (Humidity) %RH |
Inventory for the HDC2080DMBR by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
3,416
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
12,000
|
231 x $1.30
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
21,000
|
3,000 x $1.14
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
16,219
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the HDC2080DMBR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.