Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
HIH-5030-001
HIH-5030-001 Humidity Sensor 3-Pin SMD, -40 - +85 degC | Honeywell HIH-5030-001
Availability: In Stock
Package Type: HOUSED SENSOR
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the HIH-5030-001 by Honeywell and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the HIH-5030-001
| Part Name | HIH-5030-001 |
| Manufacturer | Honeywell Sensing |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Interface Type | Analogue |
| Dimensions | 8.59 x 4.17 x 2.67 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Operating Temperature Range | -40 to +85 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2.7 V |
| Output Type | Analogue |
| Height | 2.67 (mm) |
| Width | 4.17 (mm) |
| Length | 8.59 (mm) |
| Package Type | SMD |
| Sensor Function | Humidity Sensor |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 3 |
| Accuracy | ±3 (%RH) |
Inventory for the HIH-5030-001 by Honeywell from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
1 x $44.61
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
300
|
6 x $52.39
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
2
|
1 x $26.10
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
|
|
Visit Site | |
| Mouser |
|
N/A | Visit Site | |
| Newark |
|
1 x $31.31
|
Visit Site | |
| Powell Electronics |
17
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
63
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the HIH-5030-001
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.