Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
HIH6120-021-001
Sensor; Humidity/Temp; 2.3V; +/-4% RH, Non-Filtered; 1.27mm Pitch SIP4 Package | Honeywell HIH6120-021-001
Availability: Out of Stock
Package Type: SIP-4
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the HIH6120-021-001 by Honeywell and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the HIH6120-021-001
| Part Name | HIH6120-021-001 |
| Manufacturer | Honeywell Sensing |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Accuracy | ±4 (%RH) |
| Dimensions | 4.9 x 1.905 x 3.9 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Operating Temperature Range | -25 to +85 °C |
| Series | HumidIcon HIH6100 |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2.3 V |
| Output Type | Digital |
| Height | 3.9 (mm) |
| Width | 1.905 (mm) |
| Length | 4.9 (mm) |
| Package Type | SIP |
| Interface Type | Serial-I2C |
| Minimum Operating Temperature | -25 °C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Resolution | 14 bit |
| Pin Count | 4 |
| Sensor Function | Temperature & Humidity |
No issues have been reported for the HIH6120-021-001
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.