Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
HMC833LP6GE
Fractional-N PLL with Integrated VCO, 25 - 6000 MHz
Availability: In Stock
Package Type: QFN -40
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the HMC833LP6GE by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the HMC833LP6GE
| Part Name | HMC833LP6GE |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Fractional-N PLL |
| Package | LFCSP:LEADFRM CHIP SCALE |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 1/1/2001 12:00:00 AM |
| Temperature Range | -40 to 85C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/hmc833.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 28 |
| Product Lifecycle | Last Time Buy |
| RoHS | -40 to 85C |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 6.1 x 6.1 x 0.9 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.2 V |
| Maximum Output Frequency | 6000 (MHz) |
| Minimum Output Frequency | 25 (MHz) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.8 V |
| Length | 6.1 (mm) |
| Height | 0.9 (mm) |
| Width | 6.1 (mm) |
| Maximum Supply Current (A) | 105 mA |
| Maximum Input Frequency | 3000 (MHz) |
| Package Type | QFN |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 40 |
Inventory for the HMC833LP6GE by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
N/A | Visit Site | |
|
★ Featured
|
7,496
|
27 x $11.47
|
Visit Site |
No issues have been reported for the HMC833LP6GE
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.